Basset artezyjsko-normandzki

BASSET ARTEZYJSKO-NORMANDZKI 

(Basset artésien normand)    

 

 

 

 

 

 

 

       

2

Pochodzenie: Francja

Użytkowość: Pies do polowania z bronią palną na drobną zwierzynę, pracuje zarówno w pojedynkę, jak i w sforze, głośno. Krótkie nogi pozwalają mu przeszukiwać najgęstsze krzewy, gdzie duży pies nie jest w stanie wejść, i płoszyć stamtąd ukrytą zwierzynę. Najlepszy w polowaniu na króliki, ale nadaje się także na zające, a nawet jelenie. W pracy bardzo wytrwały i głośny, ale niezbyt szybki.

foto57a9edc84e15f                   

Krótki rys historyczny: Planowa hodowla krótkowłosych basetów francuskich rozpoczęła się w latach siedemdziesiątych XIX wieku. Z różnych basetów, mających wspólne pochodzenie, książę Le Couteulx de Canteleu wyprowadził jednolitą linię użytkową psów, nazywanych artezyjskimi, o prostych nogach. W tym samym czasie inny hodowca, Louis Lane, wyhodowałswoją linię psów o wykrzywionych nogach; nazywano je normandzkimi. Nazwa „baset artezyjsko-normandzki” przyjęta została dopiero w roku1924, a kolejny przewodniczący Klubu, Leon Verrier, który objął tę funkcję w roku 1927 w wieku 77 lat, obrał sobie za cel wzmocnienie„normańskiego” typu rasy. W wydanych w roku 1930 wzorcach psówmyśliwskich, gdzie oddzielnie występują baset artezyjski i basetartezyjsko-normandzki, znajdujemy następującą uwagę: „Zarząd Société de Vénerie podkreśla, że baset        artezyjsko-normandzki powinien być jak najbliższy typowi normańskiemu, bez śladu typu z Artois.

Ważenie ogólne: Pies długi, harmonijny, zwarty, o szlachetnej głowie gończych normańskich.

 

Ważne proporcje:Wysokość w kłębie : długość tułowia = około 5 : 8,  Głębokość klatki piersiowej : wysokość w kłębie = około 2 : 3,  Szerokość czaszki : długość głowy = około 1 : 2,   Długość kufy : długość czaszki = około 10 : 10

 

Zachowanie/temperament: Obdarzony doskonałym węchem i melodyjnym głosem, zawzięty, ale niezbyt szybki, pozwala właścicielowi w pełni cieszyć się dniem napolowaniu. Oddany właścicielowi i wylewny.

 

 

 

boo

 

      IMG 2434                                                        

Głowa:

Mózgoczaszka:

Czaszka: kopulasta, średniej szerokości, guz potyliczny wyraźny.W całości głowa ma być sucha.

Stop: zaznaczony, ale nieprzesadnie.

Trzewioczaszka:

Nos: czarny i duży, lekko wystający, o dobrze rozwartych nozdrzach.

Kufa: mniej więcej tej samej długości, co czaszka, profil trochę orli.

Wargi: górna warga wyraźnie przykrywa dolną; wargi nie są ani bardzo obwisłe, ani suche.

Uzębienie: zgryz nożycowy.

Policzki: tworzą je pojedyncze lub podwójne fałdy skóry.

Oczy: owalne, duże, ciemne (w harmonii z maścią), wyraz poważny i łagodny, trzecia powieka może być widoczna, ale nie za bardzo.

Uszy: osadzone jak najniżej, w żadnym razie nie powyżej linii oka,wąskie u nasady, mocno zawinięte do środka, bardzo długie, miękkie i delikatne. Sięgają co najmniej nosa, pożądane ostro zakończone.

SZYJA: raczej długa, z niewielkim podgardlem.

                                                                                                                                         

Tułów:

Grzbiet: szeroki i dobrze związany.

Lędźwie: trochę wysklepione.

Zad: lekko opadający.

Klatka piersiowa: na przekroju owalna, długa, z długim mostkiem i mocno zaznaczonym przedpiersiem, dobrze wypełniona. Liniadolna mostka wyraźnie poniżej łokcia. Wszystkie żebra długie.

Ogon: dość długi, gruby u nasady i stopniowo zwężający się ku końcowi,w spoczynku jego koniec ledwie dotyka ziemi. Noszony szablasto, alenigdy nie zawinięty nad grzbietem, bez pióra. Jakiekolwiek zabiegi,mające na celu zmianę wyglądu ogona u psów wystawowych, są niedo-puszczalne.

         

Kończyny:

Kończyny przednie: krótkie, o mocnym kośćcu, są dość wyraźnie wykrzywione, na tyle, aby było to wyraźnie widoczne. Niezbyt obfite fałdy skóry są zaletą.

Łopatka : umięśniona, skośnie ułożona.

Łokcie : przylegające do tułowia.

Kończyny tylne: przy oglądaniu z tyłu linia pionowa, poprowadzona odguza siedzeniowego, przechodzi środkiem kończyny, stawu skokowego, śródstopia i łapy.

Uda: masywne i dobrze umięśnione.

Staw skokowy: mocny, nisko umiejscowiony, kątowany tak, że tylna łapa jest u psa w naturalnej pozycji trochę podstawiona pod tułów. Niewielka fałda skóry na pięcie nie jest wadą.

Śródstopie: krótkie i mocne.

Łapa: owalna, trochę wydłużona, palce raczej zwarte i mocno oparteo podłoże.

                                                                             
Beztytuu                                                      

Chody: Ruch harmonijny, pewny i bez wysiłku.

 

Skóra: Miękka i luźna.

 

Szata:

Sierść: Zwarta, krótka i gładka, ale nie przesadnie delikatna.

Maść:Płowa z czarnym płaszczem i bielą (trójbarwna) lub płowa z bielą(dwubarwna). U psów trójbarwnych głowa powinna być w znacz-nym stopniu płowa, z łukiem ciemnych włosów nad każdą skronią. Czarny płaszcz lub łaty mogą składać się z włosów jedno-licie czarnych, lub strefowych (kiedyś nazywanych „zajęczymi”lub „borsuczymi”).

 

WIELKOŚC I WAGA:Wysokość w kłębie: psy i suki: 30 – 36 cm.tolerancja +/- 1 cm u osobników wybitnych.Waga: 15 – 20 kg.

 101025176 3268210059869266 8764096297536847872 n