Bez pręgi

Często pytając hodowców o szczenięta potencjalni właściciele nie są zainteresowani psami wystawowymi. Szukają szczenięcia do kochania, dla rodziny. Hodowcy oferują im wtedy szczenięta: z wadą pręgi, zrostem w ogonku, wadą zgryzu, itp. Pamiętajmy jednak, że w hodowlach rodezjanów rodzą się także niewystawowe szczenieta bez pręgi. I nie jest to nic niezwykłego.

O tym, że rodzi się szczenie bez pręgi decyduje czysta genetyka.                                                                

Teraz o tym w skrócie !!!                         P91906200001               

A może rodezjan bez pręgi ???

 

P91906270001


W komórce każdego rodezjana znajdują się dwa "geny pręgi". Jeden z nich pochodzi od matki, drugi od ojca. Geny te mogą mieć charakter dominujący lub recesywny (mają wpływ na to, że dana cecha się pojawia lub nie). Tak więc każdy z rodziców może mieć jeden z poniższych genotypów:

RR - posiada pręgę (dominującą)

Rr - posiada pręgę, ale po skojarzeniu takiego osobnika z osobnikiem o takim samym genotypie mogą urodzić się szczenięta z pręgami i bez pręgi

rR - jak wyżej

rr - bez pręgi


Blues B-Jazz
 Beztytuu

Posiadanie pręgi nie wpływa na charakter rodezjana. Rozdezjan bez pręgi, mentalnie i eksterierowo, to taki sam pies jak inni przedstawiciele tej rasy. O ironio, często piękniej zbudowany niż jego miotowi bracia i siostry z pręgą. Brak pręgi nie wpływa na zdrowie psa, na jego  charakter, funkcjonowanie. Jest to cecha czysto kosmetyczna.

Rozdezjany bez pręgi są takimi samymi psami jak te z pręgą, tylko nie są przeznaczone do wystawiania ani do hodowli.

Jazz  Blues

 

 

Świetnie odnajdują się w psich sportach i są cudownymi towarzyszami rodziny.

Są tańsze niż psy wystawowe, i często nieco tańsze niż psy "niewystawowe z pręgą".

Jeszcze jedną zaletą rodezjana bez pręgi jest to, że nie występuje u nich Dermoid Sinus - niebezpieczna przypadłość, która może pojawić się w przypadku rodezjana z pręgą.

 

Jeśli zależy ci na przyjacielu rodezjanie do kochania a nie do wystawiania lub rozmnażania rozważ zakup takiego właśnie psa !!! 

 

Baloo          146426964 216627766815768 6015359760925103929 n